Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą jest niezwykle ważne. Zimą nie zapominajmy więc o ptakach, które spędzają ją w naszym kraju. Warto dbać o to by miały dostęp do pożywienia. Koniecznie dokarmiajmy je regularnie. Gdy zapamiętają nasze miejsce, staną się stałymi domownikami naszego ogrodu. To z kolei będzie dla nas wielką korzyścią. Gdy przyjdzie lato ptaki odwdzięczą się likwidowaniem szkodników np. owadów, które są ich wielkim przysmakiem. Dodatkowo obserwowanie ptaszków w karmników przynosi wielką radość zarówno tym najmłodszym jak i starszym.

Karmnik

Karmnik ustawiamy w miejscu bezpiecznym dla ptaków, najlepiej zacisznym, gdzie nie będą miały dostępu 06koty i inne drapieżniki. Karmnik powinien mieć spadzisty daszek, sięgający poza dno – dzięki temu pokarm nie będzie zamakał. Co jakiś czas czyścimy go z resztek jedzenia i odchodów ptaków. Warto dno karmnika wyłożyć np. folią – ułatwi nam to czyszczenie. To bardzo istotne by dbać o właściwą higienę w naszym karmniku by nie stał się siedliskiem ptasich chorób.

Rodzaj pokarmu

Pokarm powinien być bogaty w ziarna oleiste. Warto wyłożyć dla ptaków ziarna słonecznika i ziarna zbóż (proso, owies, pszenica) a także kasze (ugotowane), płatki owsiane, nasiona dyni, siemię lniane itd. Możemy pomyśleć także o orzechach laskowych lub włoskich, rodzynkach, suszonych morelach, świeżym jabłku i słoninie (niesolonej). Koniecznie sprawdzajmy jakość pokarmu i jego świeżość. Zepsute jedzenie czy zjełczała słonina zaszkodzi ptaszkom. W centrach ogrodniczych często dostępne gotowe mieszanki, idealnie skomponowane i bardzo lubiane przez ptaki. Oczywiście możemy pokusić się o przygotowanie ciekawego jedzenia dla ptaków samodzielnie. Czasem wystarczy opakowanie po jogurcie napełnić roztopioną słoniną i zatopić w niej ziarna słonecznika lub zbóż. Możemy także od razu zatopić w pojemniku sznurek, na którym powiesimy nasz smakołyk w karmniku. Taką mieszanką możemy wypełnić także np. łupinę po pomarańczy. Będzie dodatkowo wyglądała dekoracyjnie. Zamiast tłuszczu możemy także użyć żelatyny – do rozpuszczonej w wodzie żelatyny wrzucamy nasiona. Taką miksturę możemy wypełnić np. foremki do wykrawania ciastek. Nie zapomnijmy o dziurce na sznurek. Gotową zawieszkę w kształcie np. gwiazdki wieszamy w karmniku. Dobrym pomysłem może być także posmarowanie tłuszczem rolki po papierze toaletowym, a następnie obtoczenie jej w nasionach.

W karmniku możemy pomyśleć także o wodzie – w zimowym okresie jest ona dla ptaków dużym rarytasem gdyż dostęp do niej jest zwykle ograniczony.

Nie wykładamy w karmniku okruchów chleba. Chleb może zamoknąć, a potem zamarznąć lub spleśnieć – może zaszkodzić ptakom. Nie można dawać też produktów solonych, a kasze wyłącznie ugotowaną (nieugotowana pęcznieje w przewodzie pokarmowym).

Naturalne z drzew

Ptaki chętnie korzystają też z owoców rosnących na krzewach takich jak jarzębina, kalina, irga, berberys, ognik, głóg czy dzika róża. Warto pomyśleć i mieć tego typu krzewy w swoim ogrodzie. Nie dość, że nadadzą mu barw w zimie, to dodatkowo skorzystają na tym ptaki.

Warto wiedzieć czym dokarmiać ptaki. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą doprowadzić nawet do śmierci ptaszka a dokarmianie ptaków zimą jest z pewnością bardzo pomocne dla tych małych, uroczych stworzeń.

ROŚLINY WIECZNIE ZIELONE

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka