Chryzantemy

Chryzantemy

Chryzantemy

Bardzo popularne jesienne kwiaty. Zwane są często złocieniami. Kwitną od wczesnej jesieni do pierwszych mrozów. Występują w wielu kolorach i odmianach. Ze względu na porę kwitnienia często wykorzystywane są do dekoracji nagrobków, około 1 listopada, podczas święta Wszystkich Zmarłych. Ale możemy ozdobić nimi zarówno ogród jak i balkon czy taras. Zależnie od odmiany chryzantemy przyjmą się zarówno na rabacie czy na tarasie lub balkonie. Będą pięknie kolorowały ogród gdy nadejdą już szare i deszczowe dni.

Na Wszystkich Świętych

Jeżeli chcemy kupić doniczkę chryzantem do dekoracji nagrobka, kupmy ją na kilka dni przed Wszystkimi Świętymi. Pamiętajmy, że kwiaty te kupowane przy cmentarzach nie będą nadawały się do hodowania w ogródku. Zwykle są to chryzantemy szklarniane, które nie będą dobrze czuły się w naturalnych warunkach. Poza tym listopad to już zbyt późny termin na wysadzenie chryzantem do ogrodu. Przyjmijmy, że tego typu rośliny będą po prostu zdobić nagrobek na Święto Wszystkich Zmarłych – taka jest ich rola od lat.

W donicy

Jak najbardziej możemy uprawiać złocienie w warunkach domowych, na balkonie czy tarasie. Decydując się na zakup tych roślin upewnijmy się, że będzie to odmiana, która będzie dobrze czuła się w donicy. Najlepsze do uprawy w donicach będą odmiany karłowe.

Chryzantemy w donicach po kwitnieniu przycinamy i przechowujemy w chłodnym, ale jasnym i przewiewnym miejscu. Delikatnie podlewamy. Na wiosnę przesadzamy do świeżej ziemi.

Nawozimy je tylko gdy kwitną.

W ogrodzie

Złocienie rosnące na rabacie lubią słońce i żyzną, przepuszczalną, najlepiej zasadową  glebę. Uważamy z podlewaniem. Nie służy im zarówno przelanie, jaki i przesuszenie.

Chryzantemy najlepiej sadzić na wiosnę, ale rzadko są w tym czasie dostępne w sprzedaży. Właśnie teraz w centrach ogrodniczych jest ich ogromny wybór. Możemy je spokojnie kupować i sadzić w ogrodzie, także teraz, w jesiennym terminie. Spokojnie zdążą się jeszcze ukorzenić przed zimą. Oczywiście jeśli chcemy by chryzantemy zdobiły nasz ogród przez wiele lat wybieramy odmiany mrozoodporne i wieloletnie. Jest ich naprawdę dużo. Różnią się wielkością kwiatu, kolorem, rozmiarem. Możemy stworzyć na rabacie prawdziwą chryzantemową feerię barw.

Kwiaty ścinamy gdy przekwitną lub zniszczy je pierwszy przymrozek. Na zimę chryzantemy trzeba zabezpieczyć.  Okrywamy je stroiszem lub agrowłókniną. Nie stosujmy jako okrycia liści, kory czy kompostu – chryzantemy ulegną razem z nimi rozkładowi.

Wśród odmian odpornych na mróz znajdują się np. chryzantemy drobnokwiatowe.

Na koniec – pamiętajmy – to czy chryzantemy przyjmą się w naszym ogrodzie czy donicy zależy w dużej mierze od jakości materiału roślinnego, który kupimy. Ważne by rośliny były kupione w sprawdzonym miejscu, które gwarantuje wysoką jakość, zdrowych i silnych roślin.

POPULARNE JESIENNE KWIATY

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka