Byliny

BYLINY

Byliny

Byliny są roślinami wieloletnimi, zimującymi w gruncie i wyrastającymi ponownie każdego roku. Ich część nadziemna po zakończeniu sezonu obumiera ale część podziemna pozostaje żywa. Niektóre byliny są zimozielone – wtedy nie tracą na zimę ulistnienia. Wybór bylin jest ogromny. Jeśli zależy nam na ogrodzie nie wymagającym dużych nakładów pracy rozejrzyjmy się wśród dostępnych bylin.

Poniżej przedstawiamy niektóre z mniej lub bardziej popularnych bylin. Niektóre z nich dostępne są jeszcze w naszym Centrum.

Hosty (funkie)

Są mało wymagające i wieloletnie. Ich ozdobą są liście. Lubią glebę żyzną, zwięzłą i przepuszczalną. Dobrze rosną w miejscach wilgotnych i zacienionych. Zbyt intensywne słońce może je poparzyć. Jest wiele odmian host. Różnią się m.in. barwą liści i wysokością. Niektóre odmiany pięknie kwitną. Dzwonkowate, fioletowe lub białe kwiaty układają się na długiej, wyniosłej łodydze. Pojawiają się przeważnie w lipcu.

Żurawki

To bardzo lubiane przez ogrodników rośliny, których ozdobą są barwne liście. Wiele odmian także pięknie kwitnie. Lubią ziemią próchniczą i przepuszczalną. Preferują stanowiska półcieniste. Na zimę bezpieczniej jest je okryć.

Rojniki

Byliny tworzące rozety mięsistych liści, osiągające średnicę do 20 cm i wysokość do 40 cm (z kwiatostanem). Liście mogą występować w kolorach zielonych, czerwonawych i fioletowych. Kwitną od lipca do sierpnia zwykle na różowo lub purpurowo. Lubią stanowiska słoneczne. Mają małe wymagania glebowe, będę rosły także na glebach jałowych. Rojniki są łatwe w uprawie i polecane do ogródków skalnych i wrzosowisk.

Goździk

Niska bylina, osiągająca wysokość 10-15 cm. Kwiaty pojawiające się od czerwca do sierpnia występują w różnych odcieniach różu, czerwieni i bieli. Rośliny nadają się do ogródków skalnych oraz na rabaty. Dobrze rośnie na każdej przeciętnie, nieco gliniastej glebie, niekwaśnej i średnio wilgotnej. Preferuje stanowiska słoneczne.

Rudbekia błyskotliwa

Kępiasta bylina dorastająca do 70 cm wysokości. Łodygi ma mocno rozkrzewione. Liście są błyszczące, jajowate, grubo ząbkowane. Koszyczki kwiatowe złożone są z żółtych języczkowatych kwiatów i brązowo-czarnych rurkowatych. Kwitnie od lipca do października.

Kocimiętka Faassena

Kępiasta bylina o bujnym wzroście. Dorasta do 60 cm, tworząc gęste kępy. Kwiaty fioletowoniebieskie, zebrane w okółki tworzące długie nibykłosy. Wabią pszczoły, motyle i trzmiele. Kwitnie długo, od V do IX. Dobrze rośnie na każdej glebie, zwłaszcza w miejscach słonecznych i suchych, ale jednocześnie nadaje się do miejsc zacienionych.

Kłosowiec

Bylina o zwartym pokroju, tworzy gęste kępy o sztywnych pędach. Osiąga wysokość o 50 cm i szerokość 45 cm. Ma pachnące liście oraz pomarańczowe kwiaty, które wabią owady. Kwitnie długo – przez całe lato. Wymaga stanowisk słonecznych oraz dobrze zdrenowanych, przepuszczalnych podłoży. Odporna na suszę. Polecane są na rabaty i obwódki. Dobrze wygląda posadzony w grupach, w towarzystwie roślin o srebrzystych liściach.

Tułacz pstry

Bylina średniej wielkości dorastająca do 0,4 m, o bardzo dekoracyjnych, pstrych liściach. Wymaga stale wilgotnej gleby, może rosnąć nawet w płytkiej wodzie. Lepiej jest okrywać ją na zimę.

Macierzanka

Niska bylina o pokładających się pędach, osiągająca wysokość do 10 cm. Kwitnie od czerwca do lipca w kolorze lilaróżowym. Lubi stanowiska słoneczne. Mało wymagająca co do gleby, rośnie nawet na glebach piaszczystych. Świetna do stosowania w ogrodach skalnych.

Jeżówka purpurowa

Bylina o sztywnych, wyprostowanych, słabo rozgałęzionych pędach, wysokości do 100 cm. Pędy zakończone koszyczkami kwiatowymi z kolczastym, brązowym, spiczastym środkiem i nieco zwisającymi, różowopurpurowymi kwiatami języczkowymi. Kwitnie od VIII do IX. Wymaga gleby żyznej, niezbyt suchej. Usuwanie przekwitłych koszyczków przedłuża kwitnienie.

Gajowiec żółty

Niewysoka bylina osiągająca do 20 cm wysokości. Kwitnie od maja do lipca. Ma żółte, drobne kwiaty. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste, gleby przeciętne. Idealna jako roślina okrywowa.

Gailardia oścista

Ozdobna bylina, posiadająca sztywne, owłosione łodygi. Osiąga od 30-70 cm wysokości. Kwiaty w kolorach żółto-czerwonych. Kwitnie od lipca do września. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Nie należy do roślin wymagających. Poradzi sobie na każdej umiarkowanie wilgotnej glebie.

Jałowce – warunki uprawy i zastosowanie

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka